TDK Corporation MHQ1005P12NGTD25
MHQ1005P12NGTD25 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P12NGTD25
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12NH 450MA 240 MOHM
Datasheet Download
MHQ1005P12NGTD25.pdf
Availability of MHQ1005P12NGTD25
QUANTITY
MHQ1005P12NGTD25 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P12NGTD25
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P12NGTD25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, MHQ-P
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance12nH
Tolerance±2%
Current Rating450mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)240 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant2.8GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P12NGTD25
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005P12NGTD25 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P12NGTD25 Details Description
Related parts for MHQ1005P12NGTD25
CONN EDGECARD 130PS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
IC PWR 8-BIT SHIFT REGIS 16TSSOP datasheet.pdf
CAP MICA 27PF 1% 100V 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 7.50MM R/A SLDR datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf