Vishay/Vitramon VJ0402D9R1DXAAC
VJ0402D9R1DXAAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D9R1DXAAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 9.1PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D9R1DXAAC.pdf
Availability of VJ0402D9R1DXAAC
QUANTITY
VJ0402D9R1DXAAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D9R1DXAAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D9R1DXAAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D9R1DXAAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D9R1DXAAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D9R1DXAAC Details Description
Related parts for VJ0402D9R1DXAAC
RES SMD 61.9 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 68.0 OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC RFIC I/Q MODULATOR QUAD 24QFN datasheet.pdf
APPLIANCE INLET FILTER 20A M5 datasheet.pdf
HD VT TH SHRD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE R/A SKT datasheet.pdf