TDK Corporation MHQ1005P16NGTD25
MHQ1005P16NGTD25 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P16NGTD25
Brief Description
FIXED IND 16NH 260MA 800 MOHM
Datasheet Download
MHQ1005P16NGTD25.pdf
Availability of MHQ1005P16NGTD25
QUANTITY
MHQ1005P16NGTD25 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P16NGTD25
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P16NGTD25
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, MHQ-P
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance16nH
Tolerance±2%
Current Rating260mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)800 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant2.3GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1006 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package1006 (0402)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P16NGTD25
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005P16NGTD25 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P16NGTD25 Details Description
Related parts for MHQ1005P16NGTD25
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10.5MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 4"L X 4"W datasheet.pdf
RES 1.45K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% 2413 datasheet.pdf
LOW ODOR ACRYLIC ADH DP-810 datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL WK datasheet.pdf