TDK Corporation MHQ1005P1N0STD25
MHQ1005P1N0STD25 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P1N0STD25
Brief Description
FIXED IND 1NH 1.2A 30 MOHM SMD
Datasheet Download
MHQ1005P1N0STD25.pdf
Availability of MHQ1005P1N0STD25
QUANTITY
MHQ1005P1N0STD25 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P1N0STD25
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P1N0STD25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance1nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating1.2A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)30 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant15GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P1N0STD25
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005P1N0STD25 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P1N0STD25 Details Description
Related parts for MHQ1005P1N0STD25
RES SMD 2.2K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SOC RF TXRX W/8051 MCU 36-QLP datasheet.pdf
RES SMD 6.49 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 845 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 64POS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 16POS datasheet.pdf