TDK Corporation MHQ1005P1N5ST000
MHQ1005P1N5ST000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P1N5ST000
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5NH 1A 40 MOHM SMD
Datasheet Download
MHQ1005P1N5ST000.pdf
Availability of MHQ1005P1N5ST000
QUANTITY
MHQ1005P1N5ST000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P1N5ST000
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P1N5ST000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
Featured ProductMHQ-P Series – Super-High Q Multilayer RF Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMHQ-P
PackagingCut Tape (CT)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance1.5nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)40 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant11GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P1N5ST000
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005P1N5ST000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P1N5ST000 Details Description
Related parts for MHQ1005P1N5ST000
IC SRAM 128KBIT 20NS 68PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 112POS .050 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
OSC XO 1.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf