TDK Corporation MHQ1005P1N8ST000
MHQ1005P1N8ST000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P1N8ST000
Brief Description
FIXED IND 1.8NH 1A 40 MOHM SMD
Datasheet Download
MHQ1005P1N8ST000.pdf
Availability of MHQ1005P1N8ST000
QUANTITY
MHQ1005P1N8ST000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P1N8ST000
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P1N8ST000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
Featured ProductMHQ-P Series – Super-High Q Multilayer RF Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMHQ-P
PackagingCut Tape (CT)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance1.8nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)40 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant9GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P1N8ST000
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005P1N8ST000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P1N8ST000 Details Description
Related parts for MHQ1005P1N8ST000
CAP MICA 10PF 0.5PF 100V 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A TO-220 datasheet.pdf