TDK Corporation MHQ1005P24NHT000
MHQ1005P24NHT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P24NHT000
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 24NH 230MA 1.2 OHM SMD
Datasheet Download
MHQ1005P24NHT000.pdf
Availability of MHQ1005P24NHT000
QUANTITY
MHQ1005P24NHT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P24NHT000
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P24NHT000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMHQ-P
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance24nH
Tolerance±3%
Current Rating230mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.2 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant2GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1006 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package1006 (0402)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P24NHT000
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005P24NHT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P24NHT000 Details Description
Related parts for MHQ1005P24NHT000
RES SMD 82K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 4.7K OHM 10SRT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG BOOST 5V 0.4A SYNC SC70-6 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
SUBMINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CABLE 10POS .100 JUMPER 4 INCH datasheet.pdf