TDK Corporation MHQ1005P24NJTD25
MHQ1005P24NJTD25 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P24NJTD25
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 24NH 230MA 1.2 OHM SMD
Datasheet Download
MHQ1005P24NJTD25.pdf
Availability of MHQ1005P24NJTD25
QUANTITY
MHQ1005P24NJTD25 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P24NJTD25
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P24NJTD25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, MHQ-P
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance24nH
Tolerance±5%
Current Rating230mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.2 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant2GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1006 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package1006 (0402)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P24NJTD25
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005P24NJTD25 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P24NJTD25 Details Description
Related parts for MHQ1005P24NJTD25
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W datasheet.pdf
PLUG 5POS 0 DEG GRY/GRAY 2.7-3.9 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 47A TO-3P datasheet.pdf
IC BUFFER ZD PLL SGL I/O 24-SOIC datasheet.pdf
RELAY RF DPDT 1A 18V datasheet.pdf
RES 3M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf