TDK Corporation MHQ1005P2N1ST000
MHQ1005P2N1ST000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P2N1ST000
Brief Description
FIXED IND 2.1NH 1A 60 MOHM SMD
Datasheet Download
MHQ1005P2N1ST000.pdf
Availability of MHQ1005P2N1ST000
QUANTITY
MHQ1005P2N1ST000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P2N1ST000
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P2N1ST000
FamilyFixed Inductors
SeriesMHQ-P
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance2.1nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)60 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant8GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1006 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P2N1ST000
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005P2N1ST000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P2N1ST000 Details Description
Related parts for MHQ1005P2N1ST000
IC BUS BUFF TRI-ST N-INV SOT5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 110PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
RES 118 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 30A SOT227 datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf