TDK Corporation MHQ1005P2N1STD25
MHQ1005P2N1STD25 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P2N1STD25
Brief Description
FIXED IND 2.1NH 1A 60 MOHM SMD
Datasheet Download
MHQ1005P2N1STD25.pdf
Availability of MHQ1005P2N1STD25
QUANTITY
MHQ1005P2N1STD25 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P2N1STD25
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P2N1STD25
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, MHQ-P
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance2.1nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)60 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant8GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1006 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P2N1STD25
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005P2N1STD25 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P2N1STD25 Details Description
Related parts for MHQ1005P2N1STD25
FIXED IND 1MH 70MA 17.5 OHM TH datasheet.pdf
IC MCU EPROM/ROM 33MH IND 44PLCC datasheet.pdf
IC 3PLL EPROM CLOCK GEN 16TSSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET .35MM 32POS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MT PINS datasheet.pdf
MOD ADSL SPLITTER FILTER ETSI-A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
IC FPGA 68 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V Extended Memory FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf