TDK Corporation MHQ1005P2N7CTD25
MHQ1005P2N7CTD25 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P2N7CTD25
Brief Description
FIXED IND 2.7NH 900MA 70 MOHM
Datasheet Download
MHQ1005P2N7CTD25.pdf
Availability of MHQ1005P2N7CTD25
QUANTITY
MHQ1005P2N7CTD25 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P2N7CTD25
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P2N7CTD25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance2.7nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating900mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)70 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant6.5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P2N7CTD25
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005P2N7CTD25 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P2N7CTD25 Details Description
Related parts for MHQ1005P2N7CTD25
RES 10M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
HAND TOOL (190780175) datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
RES 1 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 2.2K OHM 5% 0805 datasheet.pdf