TDK Corporation MHQ1005P2N7ST
MHQ1005P2N7ST picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P2N7ST
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7NH 900MA 70 MOHM
Datasheet Download
MHQ1005P2N7ST.pdf
Availability of MHQ1005P2N7ST
QUANTITY
MHQ1005P2N7ST Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P2N7ST
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P2N7ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMHQ-P
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance2.7nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating900mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)70 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant6.5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1006 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P2N7ST
Related LinksMHQ100, MHQ1005P2N7ST Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P2N7ST Details Description
Related parts for MHQ1005P2N7ST
RELAY SSR 1.5A SIP DC 10V datasheet.pdf
Connector Plug USB - mini B 2.0 5 Position Free Hanging (In-Line) datasheet.pdf
BUCKLE FOR 0.38" STRAP datasheet.pdf
CAP CER 150PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CA 2MM OFNR 62.5/125,LC SEC BLU datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 3V datasheet.pdf
POT 2.5K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
CABLE RESOLVER FOR RS17/T 5M datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 40POS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
RA QIKMT BRDMNT 6 POS PIN datasheet.pdf