TDK Corporation MHQ1005P3N1BT000
MHQ1005P3N1BT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P3N1BT000
Brief Description
FIXED IND 3.1NH 900MA 90 MOHM
Datasheet Download
MHQ1005P3N1BT000.pdf
Availability of MHQ1005P3N1BT000
QUANTITY
MHQ1005P3N1BT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P3N1BT000
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P3N1BT000
FamilyFixed Inductors
SeriesMHQ-P
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance3.1nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating900mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)90 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1006 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P3N1BT000
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005P3N1BT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P3N1BT000 Details Description
Related parts for MHQ1005P3N1BT000
RES 2.2 OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 92MA 8.2 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28SSOP datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 55COND 0.050" datasheet.pdf