EPCOS (TDK) B43510B9128M80
B43510B9128M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43510B9128M80
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43510B9128M80.pdf
Availability of B43510B9128M80
QUANTITY
B43510B9128M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43510B9128M80
Internal Part NumberEIS-B43510B9128M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package66
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43510
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)55 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.54A
Impedance65 mOhm
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)3.236" (82.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43510B9128M80
Related LinksB43510B, B43510B9128M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43510B9128M80 Details Description
Related parts for B43510B9128M80
IC OPAMP GP 90MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 32POS R/A datasheet.pdf
IC TIMING CARD LINE 81-CSBGA datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.1A 92 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 12.7 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.99KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN TERM BLK PLUG 5.08MM 22POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
1.27MM PF HDR SMT NRBLB RL datasheet.pdf
Connector Socket 59 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf