TDK Corporation MHQ1005P3N4CT000
MHQ1005P3N4CT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P3N4CT000
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.4NH 900MA 90 MOHM
Datasheet Download
MHQ1005P3N4CT000.pdf
Availability of MHQ1005P3N4CT000
QUANTITY
MHQ1005P3N4CT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P3N4CT000
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P3N4CT000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMHQ-P
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance3.4nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating900mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)90 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1006 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package1006 (0402)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P3N4CT000
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005P3N4CT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P3N4CT000 Details Description
Related parts for MHQ1005P3N4CT000
RES SMD 1.24K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
EVAL BOARD 1 FOR ISL6292 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 100M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 33M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZE10 datasheet.pdf
CAP MICA 390PF 5% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 16.9 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CTV 11C 11#16 SKT RECP datasheet.pdf
2200UF 25V 16X25 datasheet.pdf