TDK Corporation MHQ1005P5N1CTD25
MHQ1005P5N1CTD25 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P5N1CTD25
Brief Description
FIXED IND 5.1NH 800MA 120 MOHM
Datasheet Download
MHQ1005P5N1CTD25.pdf
Availability of MHQ1005P5N1CTD25
QUANTITY
MHQ1005P5N1CTD25 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P5N1CTD25
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P5N1CTD25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, MHQ-P
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance5.1nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating800mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)120 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant4.5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P5N1CTD25
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005P5N1CTD25 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P5N1CTD25 Details Description
Related parts for MHQ1005P5N1CTD25
JUMPER-H9991TR/1852RD/H9991TR 8" datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 12W datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 990MA 362 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS M12 4-20 MA datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 2.57A 62 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 50ppm 20pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf