TDK Corporation MHQ1005P6N2ST
MHQ1005P6N2ST picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P6N2ST
Brief Description
FIXED IND 6.2NH 700MA 130 MOHM
Datasheet Download
MHQ1005P6N2ST.pdf
Availability of MHQ1005P6N2ST
QUANTITY
MHQ1005P6N2ST Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P6N2ST
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P6N2ST
FamilyFixed Inductors
SeriesMHQ-P
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance6.2nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating700mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)130 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant4GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1006 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P6N2ST
Related LinksMHQ100, MHQ1005P6N2ST Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P6N2ST Details Description
Related parts for MHQ1005P6N2ST
WRIST STRAP W/6' CORD SAPPHIRE datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
PAK50 CONN datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf