TDK Corporation MHQ1005P8N2HTD25
MHQ1005P8N2HTD25 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P8N2HTD25
Brief Description
FIXED IND 8.2NH 550MA 160 MOHM
Datasheet Download
MHQ1005P8N2HTD25.pdf
Availability of MHQ1005P8N2HTD25
QUANTITY
MHQ1005P8N2HTD25 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P8N2HTD25
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P8N2HTD25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, MHQ-P
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance8.2nH
Tolerance±3%
Current Rating550mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)160 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant3.6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P8N2HTD25
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005P8N2HTD25 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P8N2HTD25 Details Description
Related parts for MHQ1005P8N2HTD25
CONN HEADER 80POS .8MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 26.78VC SMD datasheet.pdf
IC DGTL POT DUAL 256-TAP 10-UMAX datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.5A MINI3 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 500MW SOD80 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
D38999/26FG75BN W/ PC CON datasheet.pdf
CMOS 80 MHz, Triple 10-Bit Video DACs IC datasheet.pdf