TDK Corporation MHQ1005PR13HT000
MHQ1005PR13HT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005PR13HT000
Brief Description
FIXED IND 130NH 110MA 2.9 OHM
Datasheet Download
MHQ1005PR13HT000.pdf
Availability of MHQ1005PR13HT000
QUANTITY
MHQ1005PR13HT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005PR13HT000
Internal Part NumberEIS-MHQ1005PR13HT000
FamilyFixed Inductors
SeriesMHQ-P
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance130nH
Tolerance±3%
Current Rating110mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.9 Ohm Max
Q @ Freq22 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant800MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1006 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package1006 (0402)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005PR13HT000
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005PR13HT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005PR13HT000 Details Description
Related parts for MHQ1005PR13HT000
CBL ASSY DVI ANALOG-DUAL LINK datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 48POS datasheet.pdf
RES SMD 298 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A SC70-5 datasheet.pdf
2ND TERM BLADE 12 POS. datasheet.pdf
RES 931 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 300NH 23A 1.18 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 43MA 24 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf