TDK Corporation MHQ1005PR15JT000
MHQ1005PR15JT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005PR15JT000
Brief Description
FIXED IND 150NH 110MA 9 OHM SMD
Datasheet Download
MHQ1005PR15JT000.pdf
Availability of MHQ1005PR15JT000
QUANTITY
MHQ1005PR15JT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005PR15JT000
Internal Part NumberEIS-MHQ1005PR15JT000
FamilyFixed Inductors
SeriesMHQ-P
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance150nH
Tolerance±5%
Current Rating110mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3 Ohm Max
Q @ Freq22 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant800MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1006 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005PR15JT000
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005PR15JT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005PR15JT000 Details Description
Related parts for MHQ1005PR15JT000
IC SWIT PWM GREEN OVP UVLO 8DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 1' 0.50MM 15POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS SKT datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 164-174MHZ HT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 32 AWG 1000 FT GY datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 780MA 392.4 MOHM datasheet.pdf
4 ROW VERTICAL HEADER SOLDER datasheet.pdf
1000UF 450V 50X80MM 85C 10000H datasheet.pdf