NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MHT1000HR5
MHT1000HR5 picture photo
Mfg. Part Number
MHT1000HR5
Manufacturer
Product Category
RF Amplifiers
Brief Description
IC TRANS RF LDMOS 2450MHZ NI880
Datasheet Download
MHT1000HR5.pdf
Availability of MHT1000HR5
QUANTITY
MHT1000HR5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHT1000HR5
Internal Part NumberEIS-MHT1000HR5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Amplifiers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Frequency2.45GHz
P1dB-
Gain13.2dB
Noise Figure-
RF Type-
Voltage - Supply28 V ~ 32 V
Current - Supply1.2A
Test Frequency2.45GHz
Package / CaseSOT-957A
Supplier Device PackageNI-880H-2L
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHT1000HR5
MHT1000HR5 Details Description
Related parts for MHT1000HR5
CABLE SCSI INT/EXT 2DB 68P .6M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SERIAL 16-QSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 8A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 52POS TIN datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V NP0 1111 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS STR 2.5MM datasheet.pdf