Vicor Corporation MI-25K-IW-S
MI-25K-IW-S picture photo
Mfg. Part Number
MI-25K-IW-S
Brief Description
CONVERT DC/DC 155VIN 40VOUT 100W
Datasheet Download
MI-25K-IW-S.pdf
Availability of MI-25K-IW-S
QUANTITY
MI-25K-IW-S Order Process
Ship out your order
Specifications of MI-25K-IW-S
Internal Part NumberEIS-MI-25K-IW-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)210V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.20" L x 1.80" W x 0.50" H (106.7mm x 45.7mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MI-25K-IW-S
Related LinksMI-25, MI-25K-IW-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
MI-25K-IW-S Details Description
Related parts for MI-25K-IW-S
FUSE RESETTABLE 500MA 15V 1812 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 36-75VIN +/-15V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 5POS 2.54MM datasheet.pdf
DSUB-FE-CR-KON AWG24-28;AFS1;L10 datasheet.pdf
D SUB HD FE ANG 26 POLE S4 WITH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf