Vicor Corporation MI-26K-MX-F1
MI-26K-MX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
MI-26K-MX-F1
Brief Description
CONVERT DC/DC 270VIN 40VOUT 75W
Datasheet Download
MI-26K-MX-F1.pdf
Availability of MI-26K-MX-F1
QUANTITY
MI-26K-MX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MI-26K-MX-F1
Internal Part NumberEIS-MI-26K-MX-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)125V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.875A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.20" L x 2.40" W x 0.75" H (106.7mm x 61.0mm x 19.0mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MI-26K-MX-F1
Related LinksMI-26K, MI-26K-MX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
MI-26K-MX-F1 Details Description
Related parts for MI-26K-MX-F1
RES SMD 30.9K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC DAC QUAD 8BIT R-TO-R 24-SOIC datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR SI5010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 R/A EXT datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 750MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 54MM datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 1.37A 228 MOHM datasheet.pdf