Vicor Corporation MI-27J-IX-F3
MI-27J-IX-F3 picture photo
Mfg. Part Number
MI-27J-IX-F3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERT DC/DC 165VIN 36VOUT 75W
Datasheet Download
MI-27J-IX-F3.pdf
Availability of MI-27J-IX-F3
QUANTITY
MI-27J-IX-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MI-27J-IX-F3
Internal Part NumberEIS-MI-27J-IX-F3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)310V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.083A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.20" L x 2.40" W x 0.75" H (106.7mm x 61.0mm x 19.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MI-27J-IX-F3
Related LinksMI-27J, MI-27J-IX-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
MI-27J-IX-F3 Details Description
Related parts for MI-27J-IX-F3
IC REG CTRLR FLYBK ISO CM 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.47M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 2.2A 62 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf