Vicor Corporation MI-27L-IX-F1
MI-27L-IX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
MI-27L-IX-F1
Brief Description
CONVERT DC/DC 165VIN 28VOUT 75W
Datasheet Download
MI-27L-IX-F1.pdf
Availability of MI-27L-IX-F1
QUANTITY
MI-27L-IX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MI-27L-IX-F1
Internal Part NumberEIS-MI-27L-IX-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)310V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.68A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.20" L x 2.40" W x 0.75" H (106.7mm x 61.0mm x 19.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MI-27L-IX-F1
Related LinksMI-27L, MI-27L-IX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
MI-27L-IX-F1 Details Description
Related parts for MI-27L-IX-F1
TRANS ESBT 1700V 3A TO247-4LHP datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
MODEM CELLULAR DUAL CDMA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALL MNT SKT datasheet.pdf