Vicor Corporation MI-27Y-MX-F3
MI-27Y-MX-F3 picture photo
Mfg. Part Number
MI-27Y-MX-F3
Brief Description
CONV DC/DC 165VIN 3.3VOUT 49.5W
Datasheet Download
MI-27Y-MX-F3.pdf
Availability of MI-27Y-MX-F3
QUANTITY
MI-27Y-MX-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MI-27Y-MX-F3
Internal Part NumberEIS-MI-27Y-MX-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)310V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.20" L x 2.40" W x 0.75" H (106.7mm x 61.0mm x 19.0mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MI-27Y-MX-F3
Related LinksMI-27Y, MI-27Y-MX-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
MI-27Y-MX-F3 Details Description
Related parts for MI-27Y-MX-F3
IC REG BUCK 5V 1A TO263-5 datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 2% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC GATE XOR 1CH 2-INP 5-TSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.102 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE48 PG36 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 200PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 65W datasheet.pdf