Vicor Corporation MI-J50-IA-S
MI-J50-IA-S picture photo
Mfg. Part Number
MI-J50-IA-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 10W
Datasheet Download
MI-J50-IA-S.pdf
Availability of MI-J50-IA-S
QUANTITY
MI-J50-IA-S Order Process
Ship out your order
Specifications of MI-J50-IA-S
Internal Part NumberEIS-MI-J50-IA-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMI-J00
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)210V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MI-J50-IA-S
Related LinksMI-J5, MI-J50-IA-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
MI-J50-IA-S Details Description
Related parts for MI-J50-IA-S
RES SMD 160 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 45V 2A TSMT3 datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 20MM datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 23POS INLINE SKT datasheet.pdf
SHIM .010 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0027UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf
IC SOC FPGA 588 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
BUSS HEAT LIMITER datasheet.pdf
1.8 V, Micro-Power, 8/10/12-Bit ADCs in 6 Lead SOT-23 IC datasheet.pdf