Microchip Technology MIC1232NY
MIC1232NY picture photo
Mfg. Part Number
MIC1232NY
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC SUPERVISOR MULTIFUNCT 8DIP
Datasheet Download
MIC1232NY.pdf
Availability of MIC1232NY
QUANTITY
MIC1232NY Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC1232NY
Internal Part NumberEIS-MIC1232NY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDesigning BLDC Motor Control
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTube
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputOpen Drain or Open Collector
ResetActive Low
Reset Timeout250 ms Minimum
Voltage - Threshold4.37V, 4.62V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC1232NY
Related LinksMIC1, MIC1232NY Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC1232NY Details Description
Related parts for MIC1232NY
IC OSCILLATOR 24STAGE 16DIP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 55W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .127M 21POS datasheet.pdf
RES 123K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 107K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
WASHER SHOULDER M3 NYLON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf