Microchip Technology MIC2006-0.8YM6TX
MIC2006-0.8YM6TX picture photo
Mfg. Part Number
MIC2006-0.8YM6TX
Brief Description
IC DISTRIBUTION SW 0.8A SOT23-6
Datasheet Download
MIC2006-0.8YM6TX.pdf
Availability of MIC2006-0.8YM6TX
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC2006-0.8YM6TX Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC2006-0.8YM6TX
Internal Part NumberEIS-MIC2006-0.8YM6TX
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
InterfaceOn/Off
Voltage - Load2.5 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)800mA
Rds On (Typ)70 mOhm
Input TypeNon-Inverting
FeaturesSlew Rate Controlled
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Over Temperature, UVLO
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Package / CaseSOT-23-6
Supplier Device PackageSOT-23-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC2006-0.8YM6TX
Related LinksMIC2006-, MIC2006-0.8YM6TX Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC2006-0.8YM6TX Details Description
Related parts for MIC2006-0.8YM6TX
BATTERY PACK 3.6V 1000 MAH NICAD datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 1W datasheet.pdf
IC COMPARATOR OPEN-DRAIN SC70-5 datasheet.pdf
VARISTOR 22V 500A 1210 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ISLA216IR72 datasheet.pdf
IC FPGA 339 I/O 484BGA datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
10+10 DIL SMT PICK/PLACE HDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf