Microchip Technology MIC2013-0.8YM5TX
MIC2013-0.8YM5TX picture photo
Mfg. Part Number
MIC2013-0.8YM5TX
Brief Description
IC DISTRIBUTION SW 0.8A SOT23-5
Datasheet Download
MIC2013-0.8YM5TX.pdf
Availability of MIC2013-0.8YM5TX
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC2013-0.8YM5TX Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC2013-0.8YM5TX
Internal Part NumberEIS-MIC2013-0.8YM5TX
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
InterfaceOn/Off
Voltage - Load2.5 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)800mA
Rds On (Typ)70 mOhm
Input TypeNon-Inverting
Features-
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Over Temperature
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC2013-0.8YM5TX
Related LinksMIC2013-, MIC2013-0.8YM5TX Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC2013-0.8YM5TX Details Description
Related parts for MIC2013-0.8YM5TX
IC 12-BIT QUAD SERIAL D/A 20SSOP datasheet.pdf
IC OP AMP DUAL 144MHZ 8-UMAX datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 7.5NS 165CABGA datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 5.8A 16 MOHM TH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
381 TB SOCKET 45D datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO .1A 30V datasheet.pdf