Microchip Technology MIC2203YML-TR
MIC2203YML-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC2203YML-TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 0.3A SYNC 10MLF
Datasheet Download
MIC2203YML-TR.pdf
Availability of MIC2203YML-TR
QUANTITY
MIC2203YML-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC2203YML-TR
Internal Part NumberEIS-MIC2203YML-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesTroubleshooting Switching Power Supplies
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package5,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.3V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)0.5V
Voltage - Output (Max)5.5V
Current - Output300mA
Frequency - Switching1MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-VFDFN Exposed Pad, 10-MLF®
Supplier Device Package10-MLF® (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC2203YML-TR
Related LinksMIC220, MIC2203YML-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC2203YML-TR Details Description
Related parts for MIC2203YML-TR
IC TXRX RS232 5V 18-SOIC datasheet.pdf
IC RTC BINARY CNT SER 6-TSOC datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 2-INP SM8 datasheet.pdf
MINIATURE BASIC SWITCH SPST datasheet.pdf
IC REG BST ADJ 1.2A SYNC MSOP10 datasheet.pdf
TVS DIODE 376VWM 632.1VC AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 1.07M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 818MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf