Microchip Technology MIC2204BMM-TR
MIC2204BMM-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC2204BMM-TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 10MSOP
Datasheet Download
MIC2204BMM-TR.pdf
Availability of MIC2204BMM-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC2204BMM-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC2204BMM-TR
Internal Part NumberEIS-MIC2204BMM-TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesTroubleshooting Switching Power Supplies
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.3V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)1V
Voltage - Output (Max)5.5V
Current - Output600mA
Frequency - Switching2MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package10-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC2204BMM-TR
Related LinksMIC220, MIC2204BMM-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC2204BMM-TR Details Description
Related parts for MIC2204BMM-TR
IC TXRX RS232 12-DFN datasheet.pdf
AMPTRAC I/O 2MM CABLE 12POS 4FT datasheet.pdf
IC FIFO 256X18 SYNC 25NS 64STQFP datasheet.pdf
MODULE ZIGBEE PRO HP U.FL CONN datasheet.pdf
FAN HEATER 400W 240V 7.5X4X5.3" datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 604K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 61V 100A DISC 5MM datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 3:9 3.1GHZ 40LLP datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf