| Internal Part Number | EIS-MIC2289-24YML-TR | |
| Design Resources | Lighting Product Selector | |
| PCN Assembly/Origin | Wafer Size Update 02/Sep/2015 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - LED Drivers | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | DC DC Regulator | |
| Topology | Step-Up (Boost) | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Supply (Min) | 2.5V | |
| Voltage - Supply (Max) | 10V | |
| Voltage - Output | 24V | |
| Current - Output / Channel | 750mA (Switch) | |
| Frequency | 1.2MHz | |
| Dimming | Analog, PWM | |
| Applications | Backlight | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) | |