Microchip Technology MIC2548-1BMM
MIC2548-1BMM picture photo
Mfg. Part Number
MIC2548-1BMM
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
IC SW CURR LIMIT HI SIDE 8-MSOP
Datasheet Download
MIC2548-1BMM.pdf
Availability of MIC2548-1BMM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC2548-1BMM Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC2548-1BMM
Internal Part NumberEIS-MIC2548-1BMM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Series-
PackagingTube
Switch TypeUSB Switch
Number of Outputs1
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationHigh Side
Output TypeN-Channel
InterfaceOn/Off
Voltage - Load2.7 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)1.5A
Rds On (Typ)80 mOhm
Input TypeNon-Inverting
FeaturesStatus Flag
Fault ProtectionCurrent Limiting (Adjustable), Over Temperature
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC2548-1BMM
Related LinksMIC254, MIC2548-1BMM Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC2548-1BMM Details Description
Related parts for MIC2548-1BMM
RES SMD 7.15K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS 1MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 5% 2W 4527 datasheet.pdf
CONTROL PROC 100-240V PANEL MT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 620 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
Connector Header 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf