Microchip Technology MIC2774N-23BM5-TR
MIC2774N-23BM5-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC2774N-23BM5-TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC SUPERVISOR DUAL LV SOT23-5
Datasheet Download
MIC2774N-23BM5-TR.pdf
Availability of MIC2774N-23BM5-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC2774N-23BM5-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC2774N-23BM5-TR
Internal Part NumberEIS-MIC2774N-23BM5-TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMulti-Voltage Supervisor
Number of Voltages Monitored2
OutputOpen Drain or Open Collector
ResetActive Low
Reset Timeout140 ms Minimum
Voltage - Threshold2.34V, Adj
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC2774N-23BM5-TR
Related LinksMIC2774N, MIC2774N-23BM5-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC2774N-23BM5-TR Details Description
Related parts for MIC2774N-23BM5-TR
TRIMMER 10K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
TAG MARKER SFX 14 23" 160/BX datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 1K 28SOIC datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SPI 6WSON datasheet.pdf
CC II HEAD ASSY 22-18 MIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN SOCKET 12POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf