Microchip Technology MIC29150-3.3BT
MIC29150-3.3BT picture photo
Mfg. Part Number
MIC29150-3.3BT
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 1.5A TO220-3
Datasheet Download
MIC29150-3.3BT.pdf
Availability of MIC29150-3.3BT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC29150-3.3BT Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC29150-3.3BT
Internal Part NumberEIS-MIC29150-3.3BT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDesign Considerations for 5V to 3.3V Pass Regulators
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.35V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 26V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC29150-3.3BT
Related LinksMIC2915, MIC29150-3.3BT Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC29150-3.3BT Details Description
Related parts for MIC29150-3.3BT
Connector Receptacle 14 Position 0.118" (3.00mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC HDSL ANALOG FRONT END 48SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 158 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
D SUB MALE 8W8 PCRAIGHT 20 AMP datasheet.pdf
H-MOUNT FOR 5/8" BOLT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
MICRO 100C S 8" WHT JACKP NI datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.02UF RADIAL datasheet.pdf