Microchip Technology MIC29150-3.3WT
MIC29150-3.3WT picture photo
Mfg. Part Number
MIC29150-3.3WT
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 1.5A TO220-3
Datasheet Download
MIC29150-3.3WT.pdf
Availability of MIC29150-3.3WT
QUANTITY
MIC29150-3.3WT Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC29150-3.3WT
Internal Part NumberEIS-MIC29150-3.3WT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDesign Considerations for 5V to 3.3V Pass Regulators
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.35V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 26V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC29150-3.3WT
Related LinksMIC2915, MIC29150-3.3WT Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC29150-3.3WT Details Description
Related parts for MIC29150-3.3WT
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 836MHZ 0603 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GATE DRVR 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 457MA 720 MOHM datasheet.pdf