Microchip Technology MIC29150-4.2BU
MIC29150-4.2BU picture photo
Mfg. Part Number
MIC29150-4.2BU
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 4.2V 1.5A TO263-3
Datasheet Download
MIC29150-4.2BU.pdf
Availability of MIC29150-4.2BU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC29150-4.2BU Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC29150-4.2BU
Internal Part NumberEIS-MIC29150-4.2BU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDesign Considerations for 5V to 3.3V Pass Regulators
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output4.2V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.35V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 26V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device PackageTO-263-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC29150-4.2BU
Related LinksMIC2915, MIC29150-4.2BU Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC29150-4.2BU Details Description
Related parts for MIC29150-4.2BU
RES SMD 24K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MICROMANAGER 10% 16-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 7.5NH 600MA 140 MOHM datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE HIPRO 70POS DL .100 BLK datasheet.pdf
IC COMPARATOR MAGNITUDE 8B 24DIP datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL 8-SO STRETCHED datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
MODULE MALE 2POS SCREW datasheet.pdf