Microchip Technology MIC29151-3.3BU
MIC29151-3.3BU picture photo
Mfg. Part Number
MIC29151-3.3BU
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 1.5A TO263-5
Datasheet Download
MIC29151-3.3BU.pdf
Availability of MIC29151-3.3BU
QUANTITY
MIC29151-3.3BU Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC29151-3.3BU
Internal Part NumberEIS-MIC29151-3.3BU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.35V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 26V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageTO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC29151-3.3BU
Related LinksMIC2915, MIC29151-3.3BU Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC29151-3.3BU Details Description
Related parts for MIC29151-3.3BU
IC CLK FREQ GEN PCIE 400MHZ datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 4GBIT 533MHZ 82BGA datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 7 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 37C P 72" YEL FLOAT NI datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 100A 240VAC datasheet.pdf