Microchip Technology MIC29201-12WU
MIC29201-12WU picture photo
Mfg. Part Number
MIC29201-12WU
Brief Description
IC REG LDO 12V 0.4A TO263-5
Datasheet Download
MIC29201-12WU.pdf
Availability of MIC29201-12WU
QUANTITY
MIC29201-12WU Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC29201-12WU
Internal Part NumberEIS-MIC29201-12WU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Production Site 23/May/2014
Wafer Size Update 02/Sep/2015
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output12V
Current - Output400mA
Voltage - Dropout (Typical)0.4V @ 400mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 26V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageTO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC29201-12WU
Related LinksMIC292, MIC29201-12WU Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC29201-12WU Details Description
Related parts for MIC29201-12WU
IC OPAMP GP 2.2MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
MARKER TIE 18LB NAT 4.6" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 500W datasheet.pdf
LED LAMP ARRAY ALLNGAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPDT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 DIP 70POS datasheet.pdf
SSD 1.8" SATA 480GB PE MLC COM datasheet.pdf
FUSE 8A 250V AXIAL datasheet.pdf