Microchip Technology MIC2920A-3.3BS TR
MIC2920A-3.3BS TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC2920A-3.3BS TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.4A SOT223
Datasheet Download
MIC2920A-3.3BS TR.pdf
Availability of MIC2920A-3.3BS TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC2920A-3.3BS TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC2920A-3.3BS TR
Internal Part NumberEIS-MIC2920A-3.3BS TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output400mA
Voltage - Dropout (Typical)0.4V @ 400mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 26V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC2920A-3.3BS TR
Related LinksMIC2920A, MIC2920A-3.3BS TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC2920A-3.3BS TR Details Description
Related parts for MIC2920A-3.3BS TR
CONN RCPT 7POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND CLEAR datasheet.pdf
RES 129K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP4T datasheet.pdf
RES CHAS MNT 20 OHM 1% 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN CRIMP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C Dimming 750mA Camera Flash 12-DSBGA datasheet.pdf
CAP CER 10PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf