Microchip Technology MIC29300-3.3BT
MIC29300-3.3BT picture photo
Mfg. Part Number
MIC29300-3.3BT
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 3A TO220-3
Datasheet Download
MIC29300-3.3BT.pdf
Availability of MIC29300-3.3BT
QUANTITY
MIC29300-3.3BT Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC29300-3.3BT
Internal Part NumberEIS-MIC29300-3.3BT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDesign Considerations for 5V to 3.3V Pass Regulators
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.37V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 26V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC29300-3.3BT
Related LinksMIC2930, MIC29300-3.3BT Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC29300-3.3BT Details Description
Related parts for MIC29300-3.3BT
RELAY RF SPDT 100MA 5V datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V R2H AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MODULE AC CONTROL 1200V ECO-PAC1 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
SOLDERING IRON HI PROFORM 18W datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
BU-KONTAKT 0,63X1,2 datasheet.pdf
TEST POINT JACK INSL WHITE datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 250V JB 0805 datasheet.pdf