Microchip Technology MIC29310-3.3WT
MIC29310-3.3WT picture photo
Mfg. Part Number
MIC29310-3.3WT
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 3A TO220-3
Datasheet Download
MIC29310-3.3WT.pdf
Availability of MIC29310-3.3WT
QUANTITY
MIC29310-3.3WT Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC29310-3.3WT
Internal Part NumberEIS-MIC29310-3.3WT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Series-
PackagingBulk
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.6V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)3A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC29310-3.3WT
Related LinksMIC2931, MIC29310-3.3WT Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC29310-3.3WT Details Description
Related parts for MIC29310-3.3WT
DIODE VARIABLE CAP 6V SSMINI-2P datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 20W datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 17 POS .177 SMD datasheet.pdf
CABLE TIE 316 STL .31"W 250'/RL datasheet.pdf
CONN MHV PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 11POS datasheet.pdf
COMPRESSION FITTING 8DIA R3/8 datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf