Microchip Technology MIC29311-5.1BT
MIC29311-5.1BT picture photo
Mfg. Part Number
MIC29311-5.1BT
Brief Description
IC REG LDO 5.1V 3A TO220-5
Datasheet Download
MIC29311-5.1BT.pdf
Availability of MIC29311-5.1BT
QUANTITY
MIC29311-5.1BT Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC29311-5.1BT
Internal Part NumberEIS-MIC29311-5.1BT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5.1V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.6V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - Input6.1 V ~ 8 V
Current - Limit (Min)3A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-5
Supplier Device PackageTO-220-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC29311-5.1BT
Related LinksMIC2931, MIC29311-5.1BT Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC29311-5.1BT Details Description
Related parts for MIC29311-5.1BT
RES SMD 1.74K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONV DC-DC 48VIN 30A 2.5V SMD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CABLE MARKER ELS 16/40 MC GE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf