Microchip Technology MIC2937A-3.3BU TR
MIC2937A-3.3BU TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC2937A-3.3BU TR
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.75A TO263-3
Datasheet Download
MIC2937A-3.3BU TR.pdf
Availability of MIC2937A-3.3BU TR
QUANTITY
MIC2937A-3.3BU TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC2937A-3.3BU TR
Internal Part NumberEIS-MIC2937A-3.3BU TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output750mA
Voltage - Dropout (Typical)0.37V @ 750mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 26V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device PackageTO-263-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC2937A-3.3BU TR
Related LinksMIC2937A, MIC2937A-3.3BU TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC2937A-3.3BU TR Details Description
Related parts for MIC2937A-3.3BU TR
IC DRIVR/RCVR TRIPLE-RS232 18DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 412 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 10A 32VAC/VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
POWER CONNECTOR FEMALE CONTACT datasheet.pdf
6+6 WAY M VERT SMT WOJS datasheet.pdf
350 TB SOCKET RA B/TYPE datasheet.pdf
CAP CER 390PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf