Microchip Technology MIC33153YHJ-EV
MIC33153YHJ-EV picture photo
Mfg. Part Number
MIC33153YHJ-EV
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Brief Description
EVAL BOARD 4MHZ PWM 1.2A BUCK
Datasheet Download
MIC33153YHJ-EV.pdf
Availability of MIC33153YHJ-EV
QUANTITY
MIC33153YHJ-EV Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC33153YHJ-EV
Internal Part NumberEIS-MIC33153YHJ-EV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
SeriesHyperLight Load®
Main PurposeDC/DC, Step Down
Outputs and Type1, Non-Isolated
Power - Output-
Voltage - Output1.8V
Current - Output1.2A
Voltage - Input2.7 V ~ 5.5 V
Regulator TopologyBuck
Frequency - Switching4MHz
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartMIC33153
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC33153YHJ-EV
Related LinksMIC3315, MIC33153YHJ-EV Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC33153YHJ-EV Details Description
Related parts for MIC33153YHJ-EV
IC RS485/422 RX 10MBPS 16TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% 1210 datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 400-420MHZ KR CONN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15K OHM 5% 50W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 10A 30V TO277A datasheet.pdf
SENSOR PRES 160M DIFF 3.3V SMD datasheet.pdf