Microchip Technology MIC37150-2.5BR
MIC37150-2.5BR picture photo
Mfg. Part Number
MIC37150-2.5BR
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 1.5A SPAK-3
Datasheet Download
MIC37150-2.5BR.pdf
Availability of MIC37150-2.5BR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC37150-2.5BR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC37150-2.5BR
Internal Part NumberEIS-MIC37150-2.5BR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package48
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSpak-3 (3 Leads + Tab)
Supplier Device PackageS-PAK-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC37150-2.5BR
Related LinksMIC3715, MIC37150-2.5BR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC37150-2.5BR Details Description
Related parts for MIC37150-2.5BR
IC OPAMP VFB 290MHZ 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 72 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS FEMALE R/A SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
PNL MNT AMBER W/WIRE 12" datasheet.pdf
CAP FILM 70UF 5% 250VAC QC TERM datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 3W DO204AL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 136MHZ 6CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS INLINE SKT datasheet.pdf