Microchip Technology MIC37300-2.5BR
MIC37300-2.5BR picture photo
Mfg. Part Number
MIC37300-2.5BR
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 3A SPAK-3
Datasheet Download
MIC37300-2.5BR.pdf
Availability of MIC37300-2.5BR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC37300-2.5BR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC37300-2.5BR
Internal Part NumberEIS-MIC37300-2.5BR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package48
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSpak-3 (3 Leads + Tab)
Supplier Device PackageS-PAK-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC37300-2.5BR
Related LinksMIC3730, MIC37300-2.5BR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC37300-2.5BR Details Description
Related parts for MIC37300-2.5BR
FIXED IND 68UH 450MA 1.21 OHM datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.5A SOT223 datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 25A 24V datasheet.pdf
SWITCH DIP RECESS RCKR SLD 8POS datasheet.pdf
IC FIFO SS 65536X18 20NS 64STQFP datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 300MA 2.1 OHM TH datasheet.pdf
CONN RDPT 1.27MM 24POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS VERT 36POS SMD datasheet.pdf
ANT PHANTOM 3DB 1/4WAVE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 2W datasheet.pdf