Microchip Technology MIC39100-2.5WS
MIC39100-2.5WS picture photo
Mfg. Part Number
MIC39100-2.5WS
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 1A SOT223
Datasheet Download
MIC39100-2.5WS.pdf
Availability of MIC39100-2.5WS
QUANTITY
MIC39100-2.5WS Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC39100-2.5WS
Internal Part NumberEIS-MIC39100-2.5WS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Production Site 23/May/2014
Wafer Size Update 02/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package78
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.41V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC39100-2.5WS
Related LinksMIC3910, MIC39100-2.5WS Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC39100-2.5WS Details Description
Related parts for MIC39100-2.5WS
RES SMD 9.53K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LIGHT PIPE .625" PNL MNT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 225KHZ RRO TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TFLEX XS4100 9" X 9" datasheet.pdf
CBL 1COND 16AWG 600V WHITE 500' datasheet.pdf
CLEANER DEGREASER ADHESIVE REMVL datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
KEX14(O)P P P P P datasheet.pdf
CAP CER 120PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf