Microchip Technology MIC39101-5.0BM
MIC39101-5.0BM picture photo
Mfg. Part Number
MIC39101-5.0BM
Brief Description
IC REG LDO 5V 1A 8SOIC
Datasheet Download
MIC39101-5.0BM.pdf
Availability of MIC39101-5.0BM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC39101-5.0BM Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC39101-5.0BM
Internal Part NumberEIS-MIC39101-5.0BM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package95
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.41V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC39101-5.0BM
Related LinksMIC3910, MIC39101-5.0BM Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC39101-5.0BM Details Description
Related parts for MIC39101-5.0BM
CONN HEADER 68POS .100 DL datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 768KB FLSH 144HTQFP datasheet.pdf
RES 270 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 240 I/O 484MBGA datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
HEAVYCON HOUSING/ACCESSORY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf